Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Portret małżeństwa] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Portret małżeństwa] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Linser, P.]

Data wydania/powstania:

[przed 1918]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia jest portretem kobiety i mężczyzny. Ona ubrana jest w ciemny płaszcz / suknię, na głowie ma misternie ułożony czepek zawiązany pod brodą długimi wstążkami. (Z opisu właścicielki: Proszę zauważyć jaki ma czepek koronkowy, który przy praniu dużo zabiegów potrzebował, bo to trzeba było go do prania rozkładać i na nowo to zrobić). On ubrany jest w szary płaszcz, spod którego widać białą koszulę z krawatem ; U dołu strony widnieje pieczątka zakładu fotograficznego: „P. Linser ; Inowrocław ; Soolbadstrasse” ; Opis zdjęcia według dołączonej przez właścicielkę relacji: „(...) z domu (...) była najstarszą siostry mojej mamy. Wujek (...) był piwiarzem, a że wujostwo nie miało dzieci, ja się prawie u nich wychowałam. Wujka piwo było bardzo smaczne, jasne i ciemne. Na to ciemne to mówił „Malckier /Melchier?”. Klientów zawsze było dużo, ale też i rozwoziliśmy po innych wioskach, najwięcej był pobór na piwo jak były dożynki. Ja często jak podrosłam pomagałam w pracy przy gotowaniu piwa. Za dużo było by pisania. Dodam tylko jeszcze, że w pierwszej wojnie światowej odebrali nam Niemcy dwa Kotły Koprowe, jeden duży, drugi mniejszy, tylko jeszcze uchowałam jeden taki duży kufel, to jest taka chyba półlitrowa szklanka z grubego szkła”. ; Na odwrocie zdjęcia znajduje się inskrypcja: „Stanisław i Marjanna z (...) (...) zawód Piwowar. Najstarsza siostra mojej mamy. Umarła 30 VI 1930 roku”. ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52892

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 285-2, 285-2a

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

13 sty 2023

Data dodania obiektu:

24 mar 2015

Liczba pobrań / odtworzeń:

19

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://www.rcin.org.pl/iae/publication/66845

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie RDFa:

RDFa

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji