Struktura obiektu
Nazwa:

axe (Przysieka) - metallographic analysis

Typ obiektu:

Archaeological artifact

Lokalizacja:

Przysieka

Lokalizacja-położenie administracyjne(współczesne):

Kuyavian-Pomeranian

Lokalizacja- położenie administracyjne (dawne):

Bydgoszcz Province

Własność:

Archeological Museum in Poznań; 1939:98e

Charakterystyka obiektu- techniki wykonania:

forging

Charakterystyka obiektu- surowiec:

Copper-Cu

Charakterystyka obiektu- ciężar:

100,15 g

Opis obiektu:

Siekierka – Przysieka Stara pow. Kościan, gm. Śmigiel. Do analizy pobrano dwie próbki: CL-101A i CL-101B

Metoda analizy:

Wstępne szlifowanie odbywało się na papierach karborundowych o ziarnistości 220, 320, 400 i 600 na mokro, następnie próbki wypolerowano w zwykły sposób na filcu za pomocą tlenku glinu. Próbki trawiono odczynnikiem składającym się z: 1 cz.25% NH3 + 1 cz.3% H202. Stosowano trawienie przez pocieranie w czasie od 3 do 15 sek.

Rodzaj analizy:

metallographic analysis

Wyniki analizy:

Próbka CL – 101 A – W stanie nietrawionym nie zaobserwowano wtrąceń niemelicznych i porów. Po wytrawieniu stwierdzono budowę krystaliczną o dość dużym ziarnie, ze znaczną ilością linii poślizgów i linii bliźniaków. Wielkość ziarna w znacznym stopniu zróżnicowana, widoczny niewielki zgniot. Twardość: 158 HV 0,1. Przedmiot wykonano na drodze kucia prawdopodobnie na gorąco. Ostatnia operacja kucia prowadzona była prawdopodobnie ze zbyt niskiej temperatury w wyniku czego obserwuje się linie poślizgów i pewien zgniot. Przyczyną powstania linii poślizgów i zgniotu mogło być działanie sił, zewnętrznych na gotowy przedmiot; Próbka CL – 101 B – W stanie nietrawionym nie zaobserwowano wtrąceń niemelicznych i porów. Po wytrawieniu stwierdzono budowę krystaliczną o dość dużym ziarnie, ze znaczną ilością linii poślizgów i linii bliźniaków. Wielkość ziarna w znacznym stopniu zróżnicowana, widoczny niewielki zgniot. Twardość: 165 HV 0,1. Przedmiot wykonano na drodze kucia prawdopodobnie na gorąco.

Data badań:

1964

Numer inwentarzowy:

101-CL/1-4

Chronologia:

Unetice culture

Temat i słowa kluczowe:

szlify metalograficzne

Czasopismo/Seria/cykl:

Documentation of metallurgical analyses of the archaeological artefact made at the Central Archeometric Laboratory in Warsaw

Prawa:

Creative Commons Attribution BY-SA 3.0 PL license

Zasady wykorzystania:

Copyright-protected material. [CC BY-SA 3.0 PL] May be used within the scope specified in Creative Commons Attribution BY-SA 3.0 PL license, full text available at: ; -

Digitalizacja:

Institute of Archaeology and Ethnology of the Polish Academy of Sciences

Lokalizacja oryginału:

Institute of Archaeology and Ethnology of the Polish Academy of Sciences

Dofinansowane ze środków:

Operational Program Digital Poland, 2014-2020, Measure 2.3: Digital accessibility and usefulness of public sector information; funds from the European Regional Development Fund and national co-financing from the state budget.

Dostęp:

Open

×

Cytowanie

Styl cytowania: