Tytuł:

Próba obciążania amoniakiem w rozpoznawanu krwotoków z żylaków przełyku

Twórca:

Olszewski, Waldemar

Wydawca:

PZWL

Miejsce wydania:

Warszawa

Data wydania/powstania:

1963

Typ obiektu:

Czasopismo/Artykuł

Bibliografia:

Z otrzymanych danych wynika, że w grupie chorych krwawiących z wrzodu żołądka lub dwunastnicy otrzymano wartości prawidłowe, bardzo zbliżone do norm grupy kontrolnej. Natomiast w grupie chorych z krwawieniami z żylaków przełyku przeciętny wyjściowy poziom NH3 wynosił 63‘°/o i był dwukrotnie wyższy niż w grupie z krwawieniami z wrzodu, aczkolwiek mieścił się jeszcze w granicach normy. Po obciążeniu NH4CI wzrósł on znacznie do wartości nieprawidłowych, przeciętnie 88—90%, dochodząc w jednym przypadku do 154%. Należy podkreślić, iż w 2 przypadkach krwawień z żylaków przełyku poziom NH3 nie uległ zupełnie podwyższeniu mimo obciążania chlorkiem amonu i utrzymywał się na niskim poziomie 38—46%. U obu tych chorych stwierdzono badaniem klinicznym prawidłową czynność wątroby. W czasie operacji okazało się, że żylaki przełyku powstały u nich wskutek bloku zewnątrzwątrobowego. 1. Poziom NH3 we krwi żylnej utrzymywał się w przypadku krwawień z wrzodu żołądka lub dwunastnicy w próbie obciążania chlorkiem amonu w granicach prawidłowych. 2. Poziom amoniaku wzrastał w przypadkach krwawień z żylaków przełyku u osób z marskością wątroby już w pierwszej godzinie po obciążeniu do wartości nieprawidłowych, przeciętnie 90,8%. W przypadkach krwawień z żylaków przełyku u osób z prawidłową czynnością wątroby poziom NH3 utrzymywał się w prawidłowych granicach. 3. Próba obciążania amoniakiem może być pomocną metodą rozpoznawczą w ustaleniu źródła krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego, jeśli wartości amoniaku wzrosną znacznie powyżej normy. Wskazuje ona jednak przede wszystkim na stan wydolności wątroby, a nie na zaburzenia krążenia wrotnego.

Czasopismo/Seria/cykl:

Polski Przegląd Chirurgiczny

Tom:

35

Zeszyt:

10-11

Strona pocz.:

1185

Strona końc.:

1186

Typ zasobu:

Tekst

Szczegółowy typ zasobu:

Artykuł

Język:

pol

Prawa:

Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0

Zasady wykorzystania:

- ; Zasób chroniony prawem autorskim. [CC BY 4.0 Międzynarodowe] Korzystanie dozwolone zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0, której pełne postanowienia dostępne są pod adresem:

Właściciel praw autorskich:

Olszewski, Wademar

Digitalizacja:

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Biblioteka Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Polska Cyfrowa, lata 2014-2020, Działanie 2.3 : Cyfrowa dostępność i użyteczność sektora publicznego; środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz współfinansowania krajowego z budżetu państwa

Dostęp:

Otwarty

×

Cytowanie

Styl cytowania: