Projekty RCIN i OZwRCIN

Przewodnik po RCIN

Kolekcja

Zbiory Repozytorium są zorganizowane w formie kolekcji: zbiorczych oraz oddzielnych dla każdego instytutu zrzeszonego w RCIN. Każda publikacja zamieszczona w Repozytorium jest przypisana do co najmniej jednej z kolekcji. Kolekcje mogą zawierać inne podkolekcje. Publikacje zamieszczone w tej samej kolekcji mają wspólne cechy zawarte w opisie kolekcji.

Publikacja

Publikacja, oprócz zdigitalizowanej treści, ma sformalizowany opis tzw. metadane (tytuł, twórca, rok, typ zasobu itp.). W Repozytorium publikacje można wyszukiwać poprzez terminy zawarte w metadanych.

Publikacja grupowa

Poza publikacjami, które są całością same w sobie, w Repozytorium znajdują się również publikacje zebrane w grupy pod wspólnym tytułem. Tego typu obiekty nie zawierają treści, są jedynie „spinaczem” dla innych publikacji. Dotyczy to głównie czasopism, czasami innych obiektów jak np. serie wydawnicze czy mapy wieloarkuszowe. Publikacja grupowa w miejscu treści ma odnośnik do wyświetlenia struktury publikacji w niej zawartych. Wybranie jednego z elementów struktury pokazuje konkretną publikację zawierającą treść. Czasami publikacja grupowa zawiera w sobie inną publikację grupową. Np. dany tytuł czasopisma może zawierać pojedyncze zeszyty i pozycję grupową zeszytu zawierającego poszczególne artykuły z tego zeszytu.

Metody wyszukiwania publikacji

Na stronie startowej Repozytorium pojawia się tylko dziesięć ostatnio dodanych i dziesięć najczęściej otwieranych publikacji. Aby znaleźć poszukiwaną publikację możemy użyć linii wyszukiwania kontekstowego, w którą należy wpisać np. fragment tytułu pożądanej pozycji. Każdy z umieszczonych w RCIN obiektów ma związany ze sobą zespół metadanych, według których może odbywać się wyszukiwanie (por. w/w Publikacja)
Gdy znana jest większa ilość informacji o poszukiwanym obiekcie możemy użyć opcji „Wyszukiwanie zaawansowane…”. Pytania można rozszerzać za pomocą operatorów logicznych. Ilość atrybutów wyszukiwania można dowolnie rozszerzać na pomocą przycisku „Dodaj następny element zapytania” .
Powyżej linii wyszukiwania, oprócz zakładki "Repozytorium...", jest także zakładka "Federacja Bibliotek Cyfrowych", dzięki której możemy przeszukiwać zasoby wszystkich bibliotek zrzeszonych w FBC.
Inną metodą wyszukiwania może być uprzednie zawężenie zakresu wyszukiwania do konkretnej kolekcji. Jeśli wiemy, w jakim Instytucie znajduje się poszukiwana publikacja i jesteśmy wstanie określić typ zasobu lub jego zakres tematyczny wg zaproponowanych przez Instytut podkolekcji, klikając kolejno na odpowiedni odnośniki w zakładce Biblioteka znajdującej się po lewej stronie, możemy wyszukać publikację z kolejno wyświetlanych list.

Wtyczki

Obiekty przechowywane w Repozytorium są prezentowane w różnych formatach, zależnie od typu obiektu lub wyboru formy prezentacyjnej przez Instytut. Wszystkie formaty są otwierane przez program dLibra. Istnieje możliwość ściągnięcia bardziej zaawansowanej wtyczki do przeglądania danego formatu. Wtyczki można pobrać bezpłatnie ze strony producenta lub dystrybutora danego formatu. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku plików prezentacyjnych w formacie DjVu.
Java:  http://www.java.com/pl/download/
Adobe Reader: http://get.adobe.com/reader/
DjVu: http://www.djvu.com.pl/download.php
Media Player: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows/downloads/windows-media-player

Otwieranie publikacji

Czas wyświetlania na ekranie komputera jest zależny od kilku czynników:
– szybkości łącza, którym się posługujemy;
– użytkowanego przez nas pakietu internetowego;
– parametrów technicznych komputera, którym się posługujemy;
– wielkości plików prezentacyjnych, które chcemy przeglądać.
Jeśli po wybraniu treści publikacji nic się nie wyświetla i z pozoru nic się nie dzieje, proszę uzbroić się w cierpliwość, właśnie trwa ładowanie publikacji na Państwa komputer. Może to zająć jeszcze trochę czasu.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji